Zespół Szkół w Kórniku

Propagujemy zdrowy styl życia!

W ramach lekcji wychowania fizycznego propagujemy zdrowy styl życia! Dbamy o zdrowie własne i zdrowie innych!!

*****************************************************************************************************************

„Sport i ruch to zdrowie”

 

piramidazywienia_L[1]

*****************************************************************************************************************

Miło nam poinformować, iż nasza szkoła otrzymała CERTYFIKAT za zaangażowanie i udział w programie edukacyjno – badawczym „Mądre żywienie, zdrowe pokolenie” organizowanym przez Polskie Towarzystwo Dietetyki. Koordynatorem szkolnym programu jest p. Iwona Rauk. Dziękuję p. A. Kulak za pomoc i przeprowadzenie lekcji oraz wszystkim zaangażowanym uczniom.

certyfikat

*****************************************************************************************************************

Mądre żywienie, zdrowe pokolenie”   

Bierzemy również udział w programie edukacyjno – badawczym „Mądre żywienie, zdrowe pokolenie”  organizowanym przez Polskie Towarzystwo Dietetyki w Warszawie.

Czytaj wiecej >

 

*****************************************************************************************************************

„Sport to zdrowie”

Wszyscy wiedzą, że ruch to zdrowie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jak wiele korzyści zdrowotnych daje właśnie wysiłek fizyczny. Wbrew temu, co uważa wiele osób, ćwiczyć powinni nie tylko ludzie chcący zrzucić zbędne kilogramy. Ruch z pewnością pomaga w spalaniu zbędnych kalorii. Wpływa także korzystnie na wiele innych rzeczy.

Gimnastykować powinny się przede wszystkim osoby mające problemy z układem krążenia oraz z sercem. Fizyczny wysiłek pozwala bowiem sercu przystosować się do znoszenia większych obciążeń. To znacznie je wzmacnia i obniża ryzyko wystąpienia zawału.

Ponadto, przyśpieszony oddech spowodowany zmęczeniem powoduje rozszerzanie się płuc oraz wtłaczanie przez nie większej ilości tlenu do krwiobiegu. Dzięki temu organizm jest lepiej dotleniony, a człowiekowi łatwiej się wówczas skoncentrować. Oprócz tego ciało łatwiej się oczyszcza. Podczas wysiłku bowiem człowiek poci intensywnie się, co pomaga mu w wydalaniu z siebie zbędnej, martwej materii organicznej.

Ćwiczenia fizyczne mają także dodatni wpływ psychikę. Podczas wysiłku fizycznego rozładowują się nagromadzone w organizmie napięcia. Na dodatek podczas gimnastyki mózg wytwarza endorfinyhormony odpowiedzialne za dobry nastrój i samopoczucie. Tak więc, jeśli chcesz zachować dobrą kondycję i zdrowie na długie lata, powinieneś od razu zabrać się za regularne ćwiczenia. Najlepiej na świeżym powietrzu. Może to być na przykład bieganie lub jazda na rowerze.

Wystarczy poświęcić pół godziny dziennie na gimnastykę, by przyniosła ona ogromne korzyści dla zdrowia. Należy jednak pamiętać, by podczas pierwszego treningu się zbytnio nie przeciążyć. Może to się zakończyć nieprzyjemnymi zakwasami, a w najgorszym wypadku kontuzją. Wysiłek należy zwiększać stopniowo. Organizm musi mieć czas na przystosowanie się do jego optymalnej dawki. Następnie należy mu go dostarczać regularnie.

Sport odpowiednio uprawiany – daje wiele korzyści zdrowotnych. Pamietaj jednak, że ćwiczymy dla zdrowia!!!

źródło : http://www.zdrowepokolenie.com.pl/ruszam-sie/sport-to-zdrowie

****************************************************************************************************************************

Z ASTMĄ NA WF!!!

Astma czy cukrzyca nie powinny przeszkadzać młodym ludziom być normalnymi uczniami. W Polsce dostrzeżono problem dzieci przewlekle chorych, jest więc szansa, że nie będą dłużej czuły się wykluczone.

Astma to najczęstsza choroba przewlekła występująca u dzieci i młodzieży, zaraz po niej popularną chorobą jest cukrzyca. – „W Polsce około 9% wszystkich dzieci jest leczonych z powodu astmy, a prawdopodobnie drugie tyle może cierpieć nie wiedząc o chorobie.” – stwierdza dr Teresa Marek Szydłowska, Ordynator Oddziału Dziecięcego Szpitala MSWiA w Krakowie.

[….]Dr Szydłowska propaguje wśród swoich małych pacjentów aktywny styl życia. Jej zdaniem zwalnianie dzieci z astmą z lekcji WF to największy błąd jaki mogą popełnić rodzice. Astma nie przeszkadza bowiem w aktywności fizycznej. Jak się okazuje, aż 70% uczniów z astmą nie uczestniczy w zajęciach sportowych

By zapobiec dyskryminacji uczniów z astmą, specjaliści z warszawskiego Akademii Wychowania Fizycznego przygotowali informacje dla nauczycieli WF na temat aktywności sportowej uczniów z astmą. O tym, że astma i sport mogą iść w parze przekonują polscy sportowcy. Robert Korzeniowski, lekkoatleta i czterokrotny mistrz olimpijski, Leszek Blanik, dwukrotny medalista olimpijski w gimnastyce skoków oraz Otylia Jędrzejczak, pływaczka, światowa rekordzistka, zdobywali medale mimo astmy.

U Roberta Korzeniowskiego zdiagnozowano astmę, gdy był nastolatkiem, Leszek Blanik choruje od 6 roku życia, a Otylia Jędrzejczak miała wykrytą astmę u progu wielkiej kariery, ponad 10 lat temu. Podczas konferencji prasowej sportowcy ci opowiadali, że to właśnie aktywność fizyczna często sprawiała, że odstawiali leki. Jeśli stan ich zdrowia wskazywał na to, że powinni je przyjmować w trakcie zawodów, po przejściu badań, dostawali zezwolenie komitetu antydopingowego.

źródło http://www.zdrowepokolenie.com.pl/ruszam-sie/z-astma-na-wf

****************************************************************************************************************************

Nałóg to Twój wróg

Palenie papierosów to powszechny nałóg. Na nic się zdają etykiety umieszczane przy każdej paczce papierosów ostrzegające przed negatywnymi skutkami palenia. Dla przeciętnego palacza zdają się nie istnieć. Nie chce myśleć o niebezpieczeństwie.

O tym, że ten tak powszechny w Polsce nałóg szkodzi zdrowiu nikogo nie trzeba przekonywać. Być może przez panujące mity, które zdaje się, wymyślone zostały przez same zainteresowane, aby reszta świata nie ingerowała w ich własny.
Najbardziej szkodliwym dla człowieka mitem  jest jego domniemana siła woli, która uchroni go przed uzależnienie. I szok, którego może doznać, kiedy palić nie przestanie – bo nie potrafi. W związku z tym zatruwa organizm czterema tysiącami substancji chemicznych, w tym czterdziestoma rakotwórczymi. I tłumaczy sobie, że to przyjemność dla jego organizmu.
W dobie, kiedy wszystko, co modne zastępuje to, co jest racjonalne, przyszedł okres, kiedy e-papieros stał się niezwykle popularnym wynalazkiem, tak zwanym zamiennikiem. W pierwszej fazie sięgamy po niego, aby zrobić pierwszy krok w stronę rzucenia nałogu, nie zdając sobie sprawy z tego, że ten nowy wynalazek zawiera więcej uzależniającej nikotyny niż zwykły papieros, w efekcie czego palimy jeszcze więcej.
Nikotyna oprócz uzależnienia, odpowiedzialna jest również za wzmożoną częstość akcji serca, przyśpieszenie oddechu i ciśnienia, podwyższa też poziom glukozy,  a co najgorsze powoduje zwapnienie żył i ich zwężenie. Oczywiście są dostępne również e-papierosy, które nie zawierają nikotyny, trzeba jednak pamiętać, że nie są one produkowane na bazie ziół, tylko składników chemicznych, takich jak glikol propylenowy.
Nałóg ogranicza naszą wolność. Nie daje nam możliwości swobodnego wyboru – sięgamy po papierosy dlatego, że potrzebujemy, a nie dlatego, że chcemy. Czy warto?…..

źródło : http://www.zdrowepokolenie.com.pl/moj-styl/nalog-to-twoj-wrog

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Chmurka tagów