Zespół Szkół w Kórniku

Kórniczanki 1995 – 2005/2006

Tańczyć każdy może…”

2.1 HISTORIA POWSTANIA I DOTYCHCZASOWE DZIAŁANIA ZESPOŁU.

 

Zespół tańca nowoczesnego KÓRNICZANKI został założony w 1995 roku przez Magdalenę Rauk – nauczycielkę wychowania fizycznego w Liceum Ogólnokształcącym im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Kórniku.  Początkowo działał jako grupa taneczna w składzie 6 dziewcząt: Joanna Wojciechowska, Renata Pawlaczyk, Anna Słomińska, Barbara Mąderek, Ilona Zając, Ewa Cupryjak, która występowała w tańcach aerobikowych. Po długich namysłach grupa ta przyjęła nazwę zespól tańca nowoczesnego KÓRNICZANKI. Dziewczęta stwierdziły, że związane są z Kórnikiem i ta nazwa najbardziej im się spodobała   i do nich pasuje. Także publiczność i mieszkańcy tej miejscowości polubili „Kórniczanki” i wiernie im kibicują do dziś.

Grupa zaczęła się rozwijać, prowadząca zespół pani Magdalena kształciła się na różnych warsztatach tanecznych, aerobikowch i swoje umiejętności przekazywała dziewczętom. Tworzyła dla nich choreografie taneczne i dziewczęta zaczęły występować nie tylko na uroczystościach szkolnych: w Dniu Nauczyciela, dla rodziców, podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego, ale także na imprezach środowiskowych w gminie, dla dzieci domów dziecka z okazji Dnia Dziecka  i w powiecie.  W następnych latach dołączyło do zespołu więcej dziewcząt.

Zespół taneczny „Kórniczanki” pierwszy swój sukces odniósł w roku 1997, kiedy to na Przeglądzie Zespołów Tanecznych, który odbył się w Zamku w Poznaniu otrzymał także wyróżnienie. Dziewczęta występowały także co roku na pokazach tanecznych w Poznaniu z okazji Dni Tańca organizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury.

W tym też roku  „Gazecie Poznańskiej” ukazał się artykuł o naszych tancerkach „Wirujące spódnice”, w którym red. Aurelia Pawlak opisała historię zespołu, wywiad z nauczycielką Magdaleną Rauk i dziewczętami tańczącymi w zespole.

Od 1999 roku przy zespole licealnym istniał także zespół tańca „Młodsze Kórniczanki” –  w skład którego wchodziły dziewczęta ze Szkoły Podstawowej i później z Gimnazjum.

W 2001 roku prowadzenie zespołu przejęła siostra założycielki – Iwona Rauk  i prowadzi go do dzisiaj.  W tych latach zespół zaczął prężniej promować nie tylko szkołę (występy noworoczne dla rodziców, mikołajkowe dla nauczycieli i emerytów, na drzwiach otwartych dla gimnazjalistów, na zakończenie roku szkolnego), ale i środowisko, występując z okazji licznych imprez gminy Kórnik: Dni Kórnika, Parafiada, 60-lecie szkoły, w powiecie tańcząc m.in. w Starostwie Powiatu Poznańskiego na podsumowaniu sportu szkolnego oraz biorąc udział w mistrzostwach powiatu i województwa w aerobiku i tańcu, ale i za granicą podczas wymiany uczniów w Niemczech w Berlinie. […………]

Działalność zespołu stała się trudniejsza w momencie utworzenia trzyletnich liceów (2002). W ciągu trzech lat, czasem nawet tylko dwóch (maturzystki nie zawsze znajdują czas na dodatkowe zajęcia) nie zawsze jest łatwo wyćwiczyć wszystkie umiejętności  taneczne czy aerobikowe potrzebne na występach.  W skład zespołu wchodzą bowiem wszystkie chętne dziewczęta, którym taniec sprawia przyjemność, dziewczęta z małego Liceum Ogólnokształcącego w Kórniku, często te które tu w liceum rozpoczynają swoją przygodę z tańcem.  Wyćwiczenie dobrej postawy tanecznej, kształtowanie siły, stworzenie układu choreograficznego wymaga ciężkiej systematycznej i długotrwałej pracy. W zespole co roku zmienia się skład, odchodzą maturzystki a dołączają  młodsze dziewczęta. Zajęcia zespołu odbywają się po lekcjach w sali Liceum Ogólnokształcącego w Kórniku., niektóre uczestniczki dojeżdżają z pobliskich miejscowości czy wiosek. Praca nie zawsze jest łatwa, ale daje satysfakcje i sukcesy. Osiągnięciem dla zespołu są  nie tylko zdobyte miejsca. Pokonanie samego siebie, poprawienie swojej sylwetki, sprawności, zintegrowanie się w grupie są dla dziewcząt i dla pani Iwony ogromnym sukcesem.

Opracowała – Iwona Rauk

(Praca dyplomowa : DZIAŁALNOŚĆ ZESPOŁU TAŃCA NOWOCZESNEGO I AEROBIKU „KÓRNICZANKI” W LATACH 1995-2007 ORAZ ZAINTERESOWANIA DZIEWCZĄT FORMAMI GIMNASTYCZNO-TANECZNYMI PRZY MUZYCE – I. Rauk, Poznan 2007)

Kórniczanki od powstania zespołu czyli od roku 1995     zobacz tutaj

Od 2006 roku do rywalizacji szkół SZS województwa wielkopolskiego wprowadzono aerobik grupowy. Dziewczęta zaczęły tworzyć układy nie tylko typowo taneczne, ale i typowo aerobikowe.

W roku szkolnym 2005/2006 nazwa zespołu zostaje nieco uzupełniona i brzmi ZESPÓŁ TAŃCA NOWOCZESNEGO I AEROBIKU – „KÓRNICZANKI”.

Dziewczęta bowiem nie tylko tańczą, ale i specjalizują się w aerobiku sportowym, co zostało uwieńczone sukcesem w Półfinale Województwa Mistrzostw w aerobiku w Koninie. Kórniczanki zajęły dobre 6 miejsce, pokonując liczne zespoły ze szkół innych powiatów.

Skład zespołu 2006 r.:

Sandra Szary, Agnieszka Pałucka, Paulina Czajka, Karolina Brylewska, Kamila Pfeifer, Marta Pucek, Marta Karasiak, Agnieszka van den Dikkenberg, Magda Antczak, Martyna Zawitaj

Krótko w zajęciach zespołu uczestniczyły także Barbara Zwierzyńska, Paulina Sobczak, Maria Wojtaszek, Katarzyna Chmielewska.

KÓRNICZANKI z LO Kórnik potwierdzają również swój udział w FINALE Wojewódzkim Mistrzostw w aerobiku grupowym w dniu 10.03.2006 w Poznaniu i zajmują 13 miejsce w Województwie

Skład zespołu w finale wojewódzkim Kórniczanki:

Sandra Szary, Agnieszka Pałucka, Paulina Czajka, Karolina Brylewska, Kamila Pfeifer, Marta Pucek,  Marta Karasiak, Agnieszka van den Dikkenberg, Magda Antczak

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Chmurka tagów